Okruglice od slanutka u umaku od mrkve

Kada zaista možemo reći da smo zadovoljni? Uvijek, svaki dan, svaki trenutak. 😉

Biti zadovoljan znači gledati u sebe, znači gledati tko smo u ovom trenutku i što u ovom trenutku radimo, što stvaramo, što mislimo o sebi i svojim mogućnostima. Biti zadovoljni nećemo nikad biti gledamo li u budućnost ili u prošlost. Jer ćemo uvijek moći reći da smo ili mogli bolje ili da ćemo u budućnosti moći bolje.

Zadovoljstvo dolazi iz ovog ovdje. Ovog ovdje gdje jesmo. Ono čime možemo biti zadovoljni je put koji smo prešli da bi došli do ovog sad. Jer da to nismo napravili, ne bi mogli biti zadovoljni ovime sad. Zadovoljstvo proizlazi iz razumijevanja svega o sebi – svih svojih unutarnjih mišljenja, razmišljanja, stvaranja, povezivanja, spajanja – to je ono što je prethodilo svakom potezu koji nas je doveo do ovog danas.

Zadovoljstvo nikad neće biti veće sutra ili za tjedan dana, niti bi današnje zadovoljstvo bilo jače da smo nekad nešto napravili drugačije. Jer samo sad, samo u ovom trenutku možemo biti zadovoljni samima sobom. Jer to je jedino što postoji. Ovaj trenutak. Budimo zadovoljni njime. 🙂

Slanutak je zadovoljan u ovoj kombinaciji s mrkvom. Zadovoljan je i u kombinaciji sa orasima i sa mladim lukom. Pružit će zadovoljstvo tko ga isproba u ovom izdanju. Zabavan, zanimljiv, šaren, pun okusa i tekstura. Ovaj obrok pruža zadovoljstvo. U ovom trenutku.

Sastojci (za 3 osobe):

• 150g konzerviranog slanutka

• 2 glavice luka

• vezica mladog luka

• 4 mrkve

• 100g krušnih mrvica

• 100g oraha

• 100g peršin lista

• 50ml biljnog mlijeka

• 2 žlice chia sjemenki

• 50ml maslinovog ulja

• špageti

• začini: sol, papar, curry, crvena paprika, kurkuma, soja sos

Recept:

1. Zagrijte pećnicu na 220°C. Ogulite mrkve, narežite ih na veće komade i stavite u posudu. U istu posudu nasjeckajte jednu glavicu luka na veće komade. Začinite sa soli, crvenom paprikom, paprom, kurkumom i soja sosom. Izmiješajte i rasporedite na papir za pečenje u protvan i pecite 35-40 minuta u pećnici.

2. Drugu glavicu luka nasjeckajte na sitne kockice, kao i mladi luk. U manjoj posudici pomiješajte chia sjemenke sa 3 žlice vode i ostavite da odstoje 10ak minuta. Slanutak ocijedite i isperite pod vodom.

3. U zagrijanu tavu na malo ulja stavite pržiti slanutak. Začinite ga curryem i crvenom paprikom, te ga pržite do 10 minuta, dok ne dobije tamniju boju sa svih strana. Odložite ga sa strane. U istu tavu stavite pržiti luk i mladi luk. Posolite i ostavite da se prže 7-8 minuta, te ih odložite sa strane.

4. Nasjeckajte sve orahe na sitne komadiće – polovinu odvojite za umak, polovinu za okruglice. Tako i list peršina – nasjeckajte ga cijelog na sitne komadiće – polovinu za umak, polovinu za okruglice.

5. Za okruglice u posudi pomiješajte prženi slanutak, prženi luk i mladi luk, polovinu nasjeckanih oraha, nasjeckani peršin list, maslinovo ulje, smjesu chia sjemenki i vode i krušne mrvice. Izradite rukama dok ne dobijete kompaktnu smjesu od koje napravite okruglice koje poslažete u protvan. Okruglice stavite peći u pećnicu na 200°C 30-35 minuta, s tim da ih na pola vremena okrenite.

6. Izvadite pečenu mrkvu i luk iz pećnice te stavite u blender. Dodajte mlijeko, polovinu sjeckanih oraha i polovinu nasjeckanog peršina. Dodajte još 100ml vode, kako bi umak bio rjeđi. Miksajte u blenderu dok ne dobijete glatku strukturu.

7. Tjesteninu skuhajte do pola, te ju nakon toga završite u umaku u tavi jer će tako upiti još više okusa.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s