Nadograđivati se uvijek možemo jer jedina granica koja postoji smo mi sami. 🙂
Naš rast nikad ne prestaje, nikad njemu ne dođe kraj. Naš razvitak, naše razumijevanje, naše učenje traje točno onoliko koliko mi želimo. I uvijek nam je dostupno, uvijek možemo još. I onda kad pomislimo da je sad to to, da nema dalje, tek onda počinje zabava.
Onda počinje razdoblje u kojem uviđamo da nismo gotovi, da želimo još malo, da želimo nešto novo. Onda iznova nađemo neku novu snagu u sebi, neko novo uzbuđenje, neko novo veselje. Nešto što smo postigli davno, danas nam se možda čini kao nešto jako jednostavno, kao nešto što je dio nas. Upravo je o tome riječ.
O tome da ono što nam se u nekom trenutku čini nedostižnim, da ono postane dio nas, da postane dio naše svakodnevice. U tom trenutku, kad smo usvojili sve ‘staro’, tada smo spremni za novi rast. Spremni smo za novu nadogradnju. I ne, ne postoji granica, ne postoji krajnja točka. Ne postoji okolina, mjesto, vrijeme, doba godine, doba dana koje će nas moći zaustaviti.
Jer granica smo mi sami, a tu granicu pomičemo svaki dan. Doslovno svaki dan. 😉
Nadogradnja quichea od tofua je ovdje. Quiche je nadograđen zanimljivim vjesnikom proljeća – šparogama. Podatnim, mekanim stabljikama punim okusa. I da, tofu i dalje nastavlja svojim putem osvajanja svakog stola. I ide još dalje.

Sastojci (za 4 osobe):
Tijesto
• 320g brašna
• 150g margarina
• žličica šećera
• 2 žlice soli
• 50ml hladne vode
Punjenje
• 400g svježeg tofua
• 500g šparoga
• 1 poriluk
• 2 glavice luka
• 4 mrkve
• 100ml povrtnog temeljca
• začini: sol, crvena paprika, chilli, soja sos, maslinovo ulje, limunov sok
Recept:
1. Za tijesto – u posudi pomiješajte brašno, margarin narezan na listiće, sol i šećer. Usitnjavajte rukama dok ne dobijete mrvičastu strukturu. Dodajte vode i rukama zamijesite tijesto. Mijesite dok vam se sastojci ne sjedine – kad se sjedine, ne morate mijesiti. Ovo traje do 5 minuta. Zamotajte tijesto u prozirnu foliju i stavite ga u hladnjak dok ne napravite punjenje.
2. Luk nasjeckajte na sitne komadiće, kao i mrkvu i poriluk. Tofu zamotajte u papirnati ručnik, te ga pritisnite nečim teškim kako bi se ocijedila voda. Nakon toga namrvite ga rukama i stavite u posudu.
3. Šparogama odrežite donji dio stabljike. Zagrijte tavu i stavite malo maslinovog ulja, te stavite pržiti šparoge. Posolite ih i začinite sa jednom žlicom soja sosa, te dodajte limunov sok. Uz konstantno miješanje, pržite ih 5-7 minuta. Odložite ih sa strane.
4. Stavite grijati pećnicu na 180°C. Izvadite tijesto iz hladnjaka, te ga razvaljajte između dva papira za pečenje i prebacite ga u nauljeni okrugli protvan. Popikajte vilicom površinu tijesta i stavite peći prazno tijesto. Pecite ga 15-ak minuta.
5. U zagrijanu tavu, na malo ulja, stavite pržiti luk, te dodajte sitno sjeckanu mrkvu. Posolite i uz konstantno miješanje pržite 7-8 minuta. Nakon tog vremena, dodajte poriluk i nastavite pržiti. Podlijte s malo vode i začinite sa crvenom paprikom, chillijem i soja sosom. Pržite još 10ak minuta, te odložite sa strane.
6. U blender stavite usitnjeni tofu, te dodajte povrtni temeljac, dvije žlice soja sosa i po pola žličice crvene paprike i chillija. Miksajte dok ne dobijete glatku strukturu (kao smjesu za palačinke). Ako je prerijetka smjesa, dodajte malo brašna, a ako je pregusta, dodajte još vode.
7. Na tijesto ravnomjerno rasporedite prženo povrće iz tave, zatim prelijte umak od tofua i po vrhu rasporedite pečene šparoge. Pecite 30 minuta na 180°C i još 15 minuta na 200°C.