Promjena je proces. Proces koji će na kraju donijeti rezultat koji nama u ovom trenutku najviše odgovara. 🙂
Mijenjamo se svaki dan. Svaki dan imamo novu misao, novu spoznaju, bili mi svjesni toga ili ne. Svaki dan nešto novo vidimo, čujemo i osjetimo. No, one promjene koje nas jako zabavljaju su one svjesne.
One promjene kojima svjesno možemo upravljati, kojima mi vladamo, koje si sami određujemo. Jedna bitna činjenica koju trebamo znati prije svake promjene je odgovor na pitanje – zašto to radimo? Što mi zaista želimo kad to i postignemo? Kako ćemo uopće znati da se promjena dogodila?
Primjerice, želimo promijeniti stil prehrane. No, glavno je pitanje zašto to želimo? Želimo li izgledati si ljepše, želimo li se osjećati mlađe, želimo li se osjećati zdravije? Ili radimo to iz nekog drugog razloga? Koji god razlog da je, najbitnije je da je on naš.
Da to radimo zbog sebe, da mi sami znamo zašto nešto radimo ili ne radimo. Koliko god se nekom taj razlog činio – ‘nelogičan, prejednostavan, besmislen’ – bitno je da je nama najlogičniji i najzanimljiviji i najsmisleniji. Jer na kraju krajeva – mi smo ti koji se mijenjamo, ne ljudi oko nas.
Zato, mijenjati se koliko god možemo, kad god možemo i koliko god želimo. Prije svake promjene pogledati oko sebe i razumjeti sebe i razumjeti zašto nešto radimo. Jer to je ono zašto to radimo. 😉
Sojine ljuskice su se spojile s krumpirom u ovoj musaki. Zašto? Jer zajedno čine jelo koje se može jesti bilo kad, u bilo koje doba godine, u bilo koje doba dana, u bilo koje vrijeme. Mijenjati se dalje od ovog neće jer su svjesne da su tu trenutno najbolje.

Sastojci (za 4 osobe):
• 200g sojinih ljuskica
• 2 glavice luka
• 4 mrkve
• 1,5 kg krumpira
• 500ml pasirane rajčice
• 50g brašna
• 100ml biljnog mlijeka
• ulje
• začini: sol, papar, crvena paprika, šećer, chilli, soja sos

Recept:
1. Sojine ljuskice namočite u vrućoj vodi i ostavite da stoje 10ak minuta dok ne upiju svu vodu. Krumpir ogulite i narežite na ploške te ga stavite kuhati u slanu vodu. Kuhajte ga 20ak minuta, dok malo ne omekša. Luk i mrkvu nasjeckajte na sitne kockice.
2. U zagrijanu tavu stavite malo ulja te stavite pržiti sojine ljuskice. Začinite ih solju, paprom i crvenom paprikom. Pržite ih 6-7 minuta uz povremeno miješanje. Odložite ih sa strane.
3. U istoj tavi na malo ulja stavite pržiti luk. Posolite ga i pržite ga nekoliko minuta uz povremeno miješanje. Dodajte mrkvu i nastavite pržiti. Nakon 10ak minuta prženja, začinite sa žlicom šećera i po pola žličice crvene paprike i chillija. Dodajte sojine ljuskice u tavu te pomiješajte sve sastojke u tavi. Ulijte pasiranu rajčicu i dodajte istu količinu obične vode. Dodajte još tri žlice sojinog umaka, smanjite vatru i uz povremeno miješanje kuhajte 20ak minuta.
4. Za bešamel – u posudicu stavite 50g brašna i dodajte 100ml suncokretovog ulja i stavite grijati na laganu vatru. Pjenjačom konstantno miješajte smjesu, te polako dolijevajte mlijeko. Miješajte cijelo vrijeme, te nakon nekoliko minuta, smjesa će postajati gušća i sjajnije boje. Maknite ju s vatre.
5. Kuhani krumpir prebacite u veću posudu te ga začinite sa soli, malo soja sosa te crvenom paprikom i paprom. Stavite grijati pećnicu na 200°C.
6. Slaganje musake – na dno protvana stavite malo bešamela, zatim poslažite polovicu krumpira, pa opet malo bešamela. Na to stavite umak od sojinih ljuskica i poslažite krumpir. Krumpir ponovo prelijte sa bešamelom. Pecite u pećnici 35 minuta na 200°C, te još 10 minuta na 220°C.