Ne moraš uvijek biti taj koji sve mora znati, koji sve može. Sasvim je u redu nešto ne znati. 🙂
Zašto bi morali sve znati? Je li zaista istina da oduvijek sve znamo? Je li istina da moramo biti uvijek najbolji, najsposobniji – da moramo biti oni koji nemaju pravo na činjenicu da nešto ne znaju?
Što mislimo da će se pokazati o nama ako kažemo da nešto ne znamo? Hoće li nas društvo osuđivati, hoće li stvoriti sliku o nama koju mi ne želimo da imaju? Hoće li nas možda netko odbaciti?
Vjerovao ili ne, ništa, ali baš ništa se neće dogoditi. Da, baš ništa. Onda kad kažemo da nešto ne znamo, tad možemo najviše naučiti. O sebi i o drugima. O svojim sposobnostima, o svojim moćima. Tad možemo uvidjeti da smo najjači i najstabilniji kad smo svjesni sami sebe. Tad se ne moramo truditi biti netko tko nismo, nego smo svjesni svojeg znanja.
Tad nismo ni slabi, ni neznalice, ni bezvrijedni, ni oni koji nikad neće ništa znati. Pitanje koje se postavlja – ako nešto sad ne znamo, znači li to da nikad nećemo naučiti? Ako nešto sad ne možemo, znači li to da nikad nećemo moći?
Ono što ne znamo, saznat ćemo. Ono što ne možemo, naučit ćemo kako ćemo. Jer dosad nam je sve uspjelo. Do ovog trenutka je sve tako funkcioniralo. Zašto bi onda bilo drukčije? 😉
Poriluk zna da mu pojačanja trebaju da bi činio savršeno jelo. I zato ne misli o sebi da nije dovoljno dobar ili da nikad neće postati ključan faktor u nekom jelu. Upravo zato, slanutak, tofu i krumpir čine mu društvo u toj namjeri. Koju je i ostvario.

Sastojci (za 3 osobe):
• 1kg poriluka
• 1kg krumpira
• 250g slanutka
• 200g svježeg tofua
• glavica luka
• začini: sol, papar, curry, crvena paprika, soja sos, teriyaki umak
Recept:
1. Krumpir stavite kuhati u kori u slanu vodu i kuhajte ga 40ak minuta, dok ne bude mekan. Poriluk nasjeckajte na sitne komadiće, a luk na sitne kockice. Ako koristite suhi slanutak, onda ga namočite minimalno 6 sati i prokuhajte, a ako koristite konzervirani, onda ga samo procijedite i isperite pod vodom.
2. U zagrijanu tavu stavite pržiti slanutak, te ga začinite soli, paprom, curryem i crvenom paprikom. Pržite ga uz povremeno miješanje do 10 minuta. Odložite ga sa strane.
3. Tofu zamotajte u papirnati ručnik, te ga pritisnite s nečim teškim kako bi izašao višak vode. Nakon toga, usitnite ga rukama na sitne komadiće i začinite sa soja sosom, curryem i crvenom paprikom. Ostavite da stoji 10ak minuta.
4. U čistu tavu stavite pržiti luk, posolite i pržite nekoliko minuta uz povremeno miješanje. Nakon tog vremena, dodajte poriluk, dodatno posolite i pržite 15ak minuta. U tavu dodajte usitnjeni tofu i prženi slanutak. Podlijte povrtnim temeljcem, začinite soja sosom, teriyaki umakom i dodatno curryem i chillijem. Smanjite vatru i kuhajte nekoliko minuta.
5. Zagrijte pećnicu na 200°C. Krumpir ogulite i usitnite ga vilicom dok ne dobijete strukturu pirea. Mješavinu poriluka, slanutka i tofua prebacite na dno nauljene tave (protvana), a gore ravnomjerno raspodijelite krumpir. Pecite 35-40 minuta, dok se ne stvori zlatnožuta korica na krumpiru.