Biti tamo gdje jesi je vjerojatno najbolja stvar koju možeš iskusiti. Upravo tu, upravo u ovo vrijeme, na ovom mjestu – točno tamo i trebaš biti. 🙂
Pogledati oko sebe – čime smo okruženi, tko je s nama, koga nema, kakvo je vrijeme vani – sve je to na čemu možemo biti zahvalni. Jer svaki trenutak se s razlogom događa. Svaki trenutak smo mi sami stvorili. Nije nam se ništa dogodilo, nitko nas nije ovdje stavio – mi smo to sami odabrali.
Čemu toliki naglasak na tome onda? Da budemo svjesni da je sve kako treba biti, sve je točno na svom mjestu, u pravo vrijeme, s pravim razlogom. Ništa nije izvanjsko, ništa nije van naše moći i našeg dohvata. Nema drugog mjesta gdje bi trebali biti ili gdje bi nam bilo bolje.
Ako i nismo na tom mjestu, i za to smo isto odgovorni. Postoji neki razlog, nama neshvatljiv zašto nismo tamo gdje mislimo da trebamo biti. Gledanje tog zamišljenog mjesta može biti iz dvije perspektive. Jedna perspektiva je žaljenje i krivljenje okolnosti i svih nedaća koje su snašle ovaj svijet. Drugo gledište je prihvaćanje, zahvalnost, svijest o našoj moći, o našoj odgovornosti o našem životu.
Prihvaćanje i zahvalnost su uvijek opcija za stvaranje novih prilika i novih ideja. Oni su i podloga za kreaciju tog mjesta gdje mislimo da bi trebali biti. Kad prihvatimo da je sve kako treba biti, onda nemamo za čime žaliti, nego samo sebi vraćamo moć i u mogućnosti smo lakše postići sve što smo ikad željeli.
Leća zna da joj je mjesto u ovom jelu. U društvu s povrćem i tjesteninom. Nije niti pomišljala da ovo nije mjesto za nju, nego je to mjesto objeručke prihvatila i otvorila sebi širom vrata za zahvalnost onoga tko proba ovo izdanje ‘bolonjeza’ preimenovanog u lećonjez.

Sastojci (za 4 osobe):
• 500g tjestenine
• 250g crvene leće
• 250g šampinjona
• 500g mrkve
• 2 glavice luka
• 400ml tetrapaka rajčice
• 100ml crnog vina
• začini: sol, papar, šećer, crvena paprika, chilli

Recept:
1. Leću stavite u vodu da se namače, dok režete povrće. Stavite grijati vodu za tjesteninu.
2. Na sitne komadiće nasjeckajte luk, šampinjone i mrkvu. Na ulje stavite pržiti luk, posolite ga i pržite ga 6,7 minuta te dodajte sitno nasjeckanu mrkvu. Dodajte još soli, te začinite s crvenom paprikom. Nakon nekoliko minuta, dodajte i šampinjone i nastavite pirjati.
3. Nakon 15ak minuta pirjanja, ubacite u tavu crvenu leću, te začinite sa šećerom, crvenom paprikom i malo chillija. Podlijte vinom i nastavite kuhati dok vino ne ispari. Nakon što je isparilo, ubacite tetrapak rajčice te još toliko vode. Smanjite vatru i kuhajte na laganoj vatri 20ak minuta, uz povremeno miješanje. Dodajte još žlicu šećera kako ne bi umak bio kisel.
4. Tjesteninu skuhajte napola i 10ak minuta prije kraja kuhanja ubacite u posudu sa umakom. Smanjite vatru i nastavite kuhati. Kad je jelo gotovo, ostavite ga nekoliko minuta kako bi tijesto upilo što više okusa.