Tradicija, nasljeđe, običaji. Koncepti s kojima se susrećemo, od kojih neke volimo više, neke volimo manje. Neke jedva čekamo, s nekima od njih nismo baš najsretniji.
Što se dogodi kad tradiciju predstavimo u novom ruhu? Kad malo promijenimo, poboljšamo, unaprijedimo tradiciju? Je li to još uvijek tradicija ili je to nešto novo? Moramo li uvijek samo pratiti tradiciju ili ju možemo prilagoditi sebi i stvoriti nešto što nam odgovara?
Možemo stvoriti nove običaje, tradicije jer i ta tradicija je nekad bila nešto novo. Nije neki običaj oduvijek običaj. Netko je nekad odlučio da bi mogao promijeniti neku naviku društva i mi smo to danas usvojili kao tradiciju, kao neki običaj.
Tako možemo djelovati po pitanju svake tradicije, po pitanju svakog običaja, svake navike. Naravno, one koje nam se sviđaju i koje volimo, njih njegujemo i prenosimo dalje. Ako nam se neka ne sviđa ili smatramo da ju možemo unaprijediti, poboljšati, moramo napraviti to. Tako razvijamo sebe, tako razvijamo svoju okolinu. 😉
Što ako je naš današnji zaokret nešto što će jednog dana postati tradicija? Nikad nećemo saznati ako ne probamo. 😉
Zaokret tradicionalnog jela – sekeli gulaš u veganskom ruhu. Malo drukčiji pogled na ovo, za naše područje, tradicionalno jelo. Tradicija voli da ju se pogleda, da se razmišlja o njoj, da ju se unapređuje i njeguje. Tako i ovaj sekeli gulaš – drago mu je da postoji njegova izmijenjena verzija koja sadržava sve postulate ovog jela. Tradicija se nastavlja. 🙂

Sastojci (za 3 osobe):
• 500g kiselog kupusa (narezanog na trakice)
• 250g sojinih medaljona/sojinih komadića
• 250g slanutka (iz konzerve ili namočenog preko noći)
• konzerva kukuruza
• 2 glavice luka
• bijelo vino
• povrtni temeljac
• začini: sol, papar, crvena paprika, chilli, lovorov list
Recept:
1. Sojine medaljone namočite u povrtnom temeljcu minimalno sat vremena. Kad ih izvadite iz temeljca, istisnite svu tekućinu iz njih, te ih natrgajte na manje komadiće. Kratko ih popržite na ulju dok ne dobiju zlatnožutu boju sa svih strana.
2. Nasjeckajte sitno luk, te ga pržite na ulju kratko i dodajte kupus. Pirjajte 15ak minuta i začinite solju, paprom i crvenom paprikom, te dodajte par suhih lovorovih listića. Kad kupus malo omekša, podlijte sa malo bijelog vina (oko 200ml). Kad vino ispari, podlijte povrtnim temeljcem (oko 500ml).
3. Nakon 10ak minuta kuhanja, dodajte slanutak i kukuruz, te dodajte još papra i chillija (po ukusu). Kuhajte na laganoj vatri 20ak minuta, odnosno dok većina tekućine ne ispari. Po potrebi dodajte još soli i crvene paprike.
4. Poslužite uz pire krumpir/restani krumpir/rižu.