Raznolikost susrećemo svugdje. Kad pogledamo u prirodu, primjećujemo da niti jedno drvo, niti jedan list, niti jedan kamen nije jednak. Kad pričamo s ljudima, postat će nam jasno da ne postoji jednaka osoba na svijetu. Zato je ovdje tako zanimljivo.
Ništa se ne ponavlja – svaka je osoba jedinstvena, svaki je događaj priča za sebe, svaki je trenutak poseban. Ovakvim gledištem postajemo svjesniji važnosti svakog trenutka, nepropuštanja prilika u životu, svakog razgovora i svake osobe koja nam uđe u život ili izađe iz njega.
Svaki, ali svaki trenutak je ključan. Samo jedan trenutak nas dijeli od promjene cijelog života – svaka odluka je trenutak. Da, nakon provedenog procesa koji prethodi toj odluci, ali samo provođenje odluke je trenutak. Trenutak koji nas dijeli možda od života iz snova, možda od ljubavi života, možda od iskustva kojeg ćemo pamtiti cijeli život. 🙂
Raznolikost u tanjuru zadržava osobu u trenutku. Zaokupljenost bojama, strukturama, mirisom i, naposljetku, okusom hrane drži nas samo u tom trenutku dok gledamo u taj tanjur i ne razmišljamo o ničem drugom negoli o onome što se nalazi ispred nas.
A što bi bilo kad bi to napravili nekoliko puta dnevno? Kad bi zastali i pogledali oko sebe i shvatili gdje smo, koliko smo se promijenili otprije, što je sve oko nas, što nas motivira da idemo dalje? Gdje smo sad, a gdje želimo doći? Kako bi nam život tad izgledao? Raznoliko. 🙂
U izdanju raznolikosti u glavnim ulogama su butternut tikva, mrkva, bulgur i grašak. Sporednu ulogu drži crveni kupus. Autor je svatko od nas, nagrada zagarantirana u obliku uživanja u trenutku. 😉

Sastojci (za 3 osobe):
• 1 veća butternut tikva
• 500g mrkve
• 250g smrznutog graška
• glavica crvenog kupusa
• 1,5 šalica bulgura
• 1 glavica luka
• 100ml povrtnog temeljca
• narančin sok (od polovice naranče)
• začini: sol, chilli, curry, maslinovo ulje, soja sos, aceto balsamico, crvena paprika
Recept:
1. Butternut tikvu ogulite i narežite na manje kockice. Začinite ju solju, curryem, chillijem, maslinovim uljem i aceto balsamicom te ju stavite peći na 190°C 40-45 minuta. Par puta protresite protvan tijekom pečenja kako bi se ravnomjerno ispekla sa svih strana.
2. Mrkvu ogulite i začinite ju s mješavinom narančinog soka, maslinovog ulja, soli, currya i aceta balsamica te ih stavite peći u pećnicu na 200°C 30-35 minuta. Isto kao kod tikve, par puta protresite protvan kako bi se ravnomjerno ispekle.
3. Bulgur stavite kuhati u kipuću vodu u omjeru 1:2 (1,5 šalica bulgura:3 šalice vode). Nakon što zakipi voda, maknite s vatre te ostavite bulgur da stoji u toj vodi 10 minuta. Nakon 10 minuta, bulgur neće biti kuhan do kraja, nego bi trebao biti napola kuhan.
4. Popržite luk, te dodajte smrznuti grašak. Kad se grašak otopio, dodajte povrtni temeljac i kuhajte par minuta na laganoj vatri. Procijedite bulgur, no nemojte bacati vodu u kojoj je on bio jer se tom vodom može zgusnuti jelo.
5. U tavu s povrćem dodajte bulgur i podlijevajte vodom od bulgur. Tako na laganoj vatri kuhajte još 10ak minuta, dok bulgur ne bude kuhan.